Parashikimi i motit, e premte 03 tetor 2023

Sipas parashikimit të motit për ditën e premte pritet që vendi të preket nga shira dhe mot të paqëndrueshëm si pasojë e masave ajrore të lagështa me origjinë nga Oqeani Atlantik si dhe brigjet Skandinave.

Siç njofton shërbimi meteorologjik ushtarak moti parashikohet me alternime vranësirash të cilat do të pasohen me reshje shiu me intensitet mesatar në pjesën më të madhe të vendit dhe lokalisht deri të lartë.

Reshjet e shiut do të jenë në formën e rrebesheve të shpejta dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Era do të jetë intensive dhe hera herës problematike, me drejtim juglindje-jugperëndim me shpejtësi mesatare 3-12m/s.

Përgjatë vijës bregdetare era fiton shpejtësi 16-25m/s duke bërë që valëzimi në dete do të jetë i forcës 5-7 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 6 deri 20°C

në zonat e ulëta 14 deri 21°C

në zonat bregdetare 14 deri 23°C.